Facebook Pixel

Rodzaje zleceń

Na platformach MetaTrader 4 i MetaTrader 5 można umieszczać następujące typy zamówień:

Zamówienia rynkowe

Zlecenia rynkowe służą do natychmiastowego otwierania i zamykania pozycji po bieżącej cenie rynkowej. W platformach MetaTrader 5 i MetaTrader 4 zlecenia rynkowe można składać tylko w godzinach handlowych dla narzędzia handlowego.

Oczekujące zamówienia (Zlecenia Limit/Stop)

Zamówienia oczekujące mają ustaloną z góry cenę wykonania. Są aktywowane tylko wtedy, gdy cena rynkowa osiągnie lub przekroczy ustalony poziom. Możesz użyć następujących typów odroczonych zamówień:

  • Buy Limit to zlecenie kupna, które jest umieszczone poniżej aktualnej ceny rynkowej;
  • Sell Limit to zlecenie sprzedaży, które jest umieszczone powyżej aktualnej ceny rynkowej;
  • Buy Stop to zlecenie kupna, które jest umieszczone powyżej aktualnej ceny rynkowej;
  • Sell Stop to zlecenie sprzedaży, które jest umieszczone poniżej aktualnej ceny rynkowej.

Zlecenia Take Profit i Stop Loss

Zlecenia Take Profit i Stop Loss to rodzaje zleceń oczekujących. Są przypisane do aktualnej otwartej pozycji i wykorzystywane do realizowania zysku lub ograniczania strat;

  • Take Profit to zlecenie realizacji zysku. Jest ustawiane w kierunku, w którym pozycja główna wygrywa;
  • Stop Loss to zlecenie ograniczające straty. Jest ustawiane w kierunku, w którym główna pozycja traci.

Trailing Stop Loss

Trailing Stop Loss jest odmianą zwykłego stopu. Różnica między nimi polega na tym, że gdy cena rynkowa przesuwa się w kierunku pozycji otwartej, zmienny stop również przesunie się w tym kierunku zgodnie z odległością rynkową wskazaną w zleceniu. Gdy cena przesuwa się w kierunku przeciwnym do otwartej pozycji, zmienny stop nie zmienia swojego poziomu:

Uwagi:

  • Aby ruchomy stop/Trailing Stop Loss/ działał, musisz mieć aktywowany zwykły stop w pozycji.
  • Trailing Stop Loss nie działa, gdy platforma jest wyłączona. Jeśli MetaTrader jest wyłączony, gdy aktywny jest Trailing Stop Loss pozostanie on statyczny (normalny stop) na poziomie, na którym platforma została zamknięta.

Ważność zleceń oczekujących

Przy składaniu zlecania oczekującego wskazywany jest również czas,w którym zlecenie będzie ważne. Ważność zlecenia może być następująca:

  • Do odwołania – zamówienie jest ważne, dopóki nie zostanie anulowane lub wykonene przez klienta. Ta opcja jest wybrana domyślnie;
  • Według daty i godziny - zlecenie jest ważne do daty i godziny określonej przez klienta. Jeśli termin nie zostanie dotrzymany, zamówienie zostanie automatycznie anulowane.
adwise